Skip links

Havuz Yaptırmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Havuz Yaptırmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Herkes kendisine ait bir havuzunun olmasını ister. Eğer bunu yaptırabilecek bir bahçeye veya uygun bir alana sahipseniz, bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat havuz yapımı ince detaylar hesaplanarak yapılan bir iştir. Dolayısıyla bir havuz yaptırmadan önce havuzlara ait bazı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Her şeyin öncesinde de yaptırmak istediğiniz havuzun ne tür bir havuz olduğuna karar vermelisiniz.

Havuz Türleri

Havuzlar ebatları, görünümleri ve bazı teknik özellikleri ile sınıflandırılmaktadır. Bunlar arasındaki en önemli ayrım betonarme havuzlar ve doğal havuzlardır. Eğer bahçenizdeki yer fazla geniş değilse, betonarme bir havuz yapımı yerine doğal havuzları tercih edebilirsiniz. Doğal görünümlü yüzme havuzlarının en önemli özelliği, kendinizi gerçekten de bir göl veya bir su kenarında gibi hissetmenizi sağlamalarıdır. Bu havuzların dip kısmı, diğer havuzlarda olduğu gibi fayans türünden malzemeler ile değil, tamamen doğal bir görünüm sunan malzemeler ile kaplanır.
Üstelik bu malzemelerin fiyatları diğerlerine göre daha uygundur. Doğal görünümlü bir havuz yaptırmak isterseniz havuzun çevresinde tamamen doğal görünüm sunan taşlar ve bitkiler de kullanılacaktır. Bu bitkilerin özelliği ise, suyun içinde doğal bir filtre görevi üstlenmeleridir. Bu bitkiler sayesinde suyun temizlenmesi için kimyasal maddeler kullanmaya veya daha farklı filtreler kullanmaya ihtiyacınız olmayacaktır.
Betonarme bir havuz yaptırmak istiyorsanız, betonarme havuzlarda da bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu havuzların da birtakım özellikleri vardır. Eğer havuzun kademeli bir şekilde derinleşmesini isterseniz, bunu mutlaka havuz yaptırdığınız ustalara belirtmeli ve planını buna göre belirlemelisiniz. Ayrıca betonarme havuzlarda filtre, klorlama sistemi gibi özelliklerin bulunması da hayati önem taşır.

Havuz Malzemeleri

Havuz inşasında kullanılan havuz malzemeleri, yapılacak havuzun özelliklerine göre şekillenmektedir. Havuz yaptırmak isteyen kimselerin bu malzemeler konusunda dikkatli olması tavsiye edilmektedir. Havuzun çevresinde kullanılacak olan malzemelerin, ayakları kaydırmayan, kaliteli ve dayanıklı malzemeler olması önemlidir. Bu şekilde havuz keyfi sırasında beklenmedik kazaların olmasına engel olunur. Ayrıca havuzda eğlenceli bir yüzme deneyimi yaşamak isterseniz, günümüzde bunun için birçok malzeme tasarlanıyor. Örneğin havuzun görünümünü güzelleştirecek şelaleler, havuza yüksekten atlamaya yardımcı olacak aksesuarlar, su kaydırakları, hatta akan tazyikli bir su ile omuzlarınıza masaj yapan bir sistem, yaptıracağınız havuzun çok daha eğlenceli olmasına yardımcı olacaktır.

Havuz yaptırmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, havuzun gereken standartlara sahip olması, özellikle hijyen ve güvenlik yönünden ihtiyacı olan detayları içermesidir. Bunun için işinin ehli olan havuz ustalarına müracaat edilmelidir.
Plajpool, 20 yıllık deneyimi ile hayallerinizdeki havuzdan da ötesini tasarlayabilecek mühendislik, estetik ve iletişim deneyimine sahip en önemli havuz yapımcısı firmalarından biridir. İster yüzme, ister kurumsal otel, olimpik, yarı olimpik türdeki havuz isteklerinizde büyüklük fark etmeksizin projelendirme yapabildiğimiz gibi, süs havuzları, doğal görünümlü havuz projelerimizde estetik ve şaşırtıcı her biri özel projelerimiz ile beklentileri karşılayacağımızı biliyoruz.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.