Skip links

Türk Hamamı

turkhamami-min

Türk Hamamı

Türk Hamamı Yapımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tarihi ve kültürel geçmişimizi günümüze yansıtan en önemli unsurlardan biri olan Türk hamamı yapımı süreci ilk aşamasından kullanıma hazır hale gelene kadar kaliteden taviz verilmeden
gerçekleştirilmelidir. İster ticari olarak ister kişisel kullanım için yapılsın öyle bir ​şekilde inşa edilmelidir ki ilk bakıldığında insanın içinde bir ferahlama bir rahatlık duygusu versin. Kullanılan malzemeler özenle seçilmelidir. Kullanıma başlandıktan sonra herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için yapım süreci iyi yönetilmelidir. Tadilat yapılmasına ya da parça değişimine gerek olmayacak bir şekilde yapımı tamamlanmalıdır. Yetersiz bir havalandırmanın ve ısıtma sisteminin sağlığı olumsuz etkileyeceği gözden kaçırılmamalıdır. Kullanıcının temas edeceği yüzeylerin yeterince ısıtılması ve buralarda hijyenin sağlanmasına yönelik önlemler baştan alınmalıdır.
İyi Bir Türk Hamamı Nasıl Olmalıdır?
Türk hamamı yapımıaşamasında malzeme kullanımına ne kadar dikkat edilirse o kadar kullanışlı bir ürün ortaya çıkacaktır. Bu konuda aşağıdaki hususların dikkat edilmesi çok önemlidir;

• Hamamın yapısı sert olmalıdır
• Kullanılan mermerler gözeneksiz olmalıdır
• Kullanılan derz az seviyede olmalıdır
• Su kanalları dökülen suyun gidere ulaşabileceği şekilde yerleştirilmeli
• Kullanılan mermerin doku yapısı gözleri dinlendirici olmalı
• Mermerler kullanım amacına uygun bir halde ısıtılmalı
• Kurnaların arasındaki uzaklık iyi belirlenmeli
• Musluğun kurnadan yüksekliği rahatsız edici tarzda olmamalı
• Göbek taşı diğer yerlere göre daha çok ısıtılmalı
• Havalandırma sistemi uyumlu olmalı

Türk Hamamında Isıtma Nasıl Olmalı?
Türk hamamı yapımı aşamasında seçimi yapılan iki çeşit ısıtma sistemi vardır. Bunlar sıcak su ile ısıtma ve elektrikli ısıtma sistemleridir. Otel ve sosyal tesislerde yapılan hamamlarda genellikle maliyeti düşük olduğundan dolayı sıcak su ile ısıtma tercih edilmektedir. Bu sistemde ısı yalıtım levhası üzerinde gezdirilen ısıtma borularının her noktaya ulaşımı sağlanır. Yüksek sıcaklıkların kolayca sağlanabildiği bu sistemde hamamın her noktasının kolayca ısınması temin edilmektedir. Elektrikli ısıtma sistemi ise genellikle sıcak suyun sağlanamadığı tesisler ile bireysel kullanıma yönelik yapılmış mekanlarda tercih edilmektedir. Bu sistemde hamamın sürekli ısıtılması gerekmez. Kullanılması düşünülen zamandan biraz önce sistemin açılması yeterlidir.
Türk Hamamı Modelleri ve Fiyatları
Su, vücudu saran bir buhar bulutu şeklinde olduğu zaman sağlıksal açıdan oldukça faydalıdır. Geçmişte, Antik Yunanlılar, Romalılar ve Orta Doğu halkları bugün Türk hamamı olarak bilinen hamamları bir yaşam biçimi haline getirmişlerdir. Türk hamamı modelleri ile sauna arasındaki en bariz fark nemin 0 civarına ulaşması ancak sıcaklığın yüksek olmamasıdır. Türk hamamı işleyiş bakımından buhar banyosu ile aynı prensiplere dayanır. Ancak hamamda odak nokta buhardan ziyade sudur. Hamam aslında hafifçe ısıtılmış kiremitli bir odadır. Türk hamamı, Roma hamamının tekniklerini Orta Asya buhar banyosu teknikleriyle bir araya getirir.

Mermer veya doğal taş üzerine oturtulmuş, geçirgen olmayan bir sisle kaplanmış ılık buharı solurken ciğerleriniz temizlenir. Vücudunuzdan atılan ter zaman içerisinde vücudunuzu daha iyi hissetmenizi sağlayarak size bulunması zor bir rahatlık hissi verir. Canlandırıcı ve rahatlatıcı özellikleriyle Türk hamamının sunduğu buhar banyosu, sizi her gün yaşadığınız stres ve gerginlikten uzaklaştırma konusunda en etkili yöntemlerden biridir. Bu buhar banyosu ile sadece zihinsel anlamda değil aynı zamanda fiziksel anlamda da iyileşmeyi başarabilirsiniz.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.