Skip links

Rehabilitasyon Havuzları

rehabilitasyon-min

Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi veya havuz terapisi egzersiz programlarının su içinde uygulanmasını içerir. Birçok medikal durumun tedavisinde faydalıdır. Hidroterapi tedavisinde suyun fiziksel özellikleri, çocuğun egzersiz performansına ve iyileşmesine yardımcı olur. Hidroterapinin bir diğer avantajı da su tarafından sağlanan kaldırma kuvvetidir.
Çocuk havuza girdiğinde çocuğun ağırlığı, suyun kaldıma kuvveti sayesinde desteklenir ve su içinde çocuğun eklemlerine binen yük azalır. Ekleme binen yükün azalmasıyla birlikte havuz içerisinde yapılan egzersizler daha kolay ve ağrısız olur. Hidroterapi tedavisinin bu özelliği özellikle artritlerde ve kırık sonrası iyileşmede faydalı olmaktadır.

Suyun akışkanlığı havuz tedavisinde mükemmel bir direnç kaynağı oluşturur. Bu direnç kaynağı kullanılarak su içinde ağırlık kullanılmadan kas güçlendirilir. Direnç suyun kaldırma kuvveti ile kombine edilerek, su dışında sağlanamayan ekleme binen dirençlerde azalma göz önünde bulundurulduğunda, kasın güçlendirilmesi oldukça etkili olur.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.